kwi 22 2016
Ujemne stopy procentowe
I stało się. Pewien Duńczyk otworzył swój ostatni wyciąg bankowy i zauważył, że na jego konto wpłynęły odsetki z tytułu przyznanego kredytu hipotecznego. Wszystko to jest zasługą ujemnych stóp procentowych. Dania jest krajem, w którym ujemne stopy procentowe obowiązują najdłużej, bo aż od czterech lat z krótkimi przerwami. Obecnie główna stopa procentowa wynosi minus 0,65 proc. Sytuacja robi się paradoksalna i muszę powoli wyrzucać dotychczasową wiedzę z ekonomii na śmietnik historii. Teraz może należy się powoli przyzwyczajać, że za lokatę będziemy płacić odsetki bankowi a gdy będziemy brać kredyt to otrzymamy odsetki! Wszystko dokładnie na odwrót!
W ten sposób zrealizowała się na naszych oczach teoria Silvio Gesella o „Naturalnym Porządku Ekonomicznym”. A oto kilka cytatów jego teorii zaczerpniętych z Wikipedii:
Wszystko w naturze podlega swoistemu rytmowi narodzin i śmierci. Jedynie pieniądz wydaje się stać ponad tym ziemskim prawem. Ponieważ pieniądz, w przeciwieństwie do towaru, nie „rdzewieje” ani się nie „psuje”, jego właściciel znajduje się w pozycji uprzywilejowanej w stosunku do dostawców dóbr i usług i może czekać z jego wydawaniem tak długo, aż towar stanie się dla niego wystarczająco tani.
Dochody uzyskane z odsetek nie wpływają przy tym do kasy społecznej (gmina, miasto, państwo), lecz zostają dalej pożyczane (odsetki od odsetek). W ten sposób coraz więcej pieniędzy zostaje wyłączonych z obiegu. W zamian gromadzą się bez jakiejkolwiek produkcji bogactwa tam, gdzie zapotrzebowanie na pieniądze jest już w nadmiarze pokryte. Wręcz przeciwnie – osobom pracującym (produkującym towary lub świadczącym usługi) pieniądz zostaje zabierany (odsetki!).
Według Gesella także pieniądz powinien „rdzewieć”, czyli z czasem tracić na wartości. W momencie, kiedy pieniądz zacznie „przemijać” (się zużywać z czasem), podobnie jak wszystko w naturze, straci on swoją przewagę nad ludzką pracą i jej wytworami (towarami) i pojawi się na rynku bez wymagania zapłaty za siebie, czyli odsetek. W ten sposób pieniądz zacznie służyć człowiekowi, a nie człowiek pieniądzowi!
Przywrócenie wartości początkowej pieniądza powinno nastąpić za pomocą opłaty dewaluacyjnej (ujemne stopy procentowe pełnią taką rolę), mającej na celu zapewnienie obiegu pieniądza. Opłaty tej dokonać musi tylko ten, kto pieniądze „chomikuje”, czyli szkodzi gospodarce. Posiadacze pieniędzy starali by się zapobiec tej opłacie, czyli nie przechowywać pieniędzy dłużej, niż to konieczne. Kto nie potrzebuje towarów, ten spłaca swoje długi, opłaca rachunki lub czynsz, albo po prostu pożycza (bez odsetek!) tym, którzy chcą w coś zainwestować. W ten sposób pieniądz znajduje się w obiegu i jest go pod dostatkiem.
Tak więc ujemne stopy procentowe mogą według tej teorii wymusić obrót pieniądza w gospodarce, na którym tak bardzo zależy dzisiejszym włodarzom tego świata. Życie z odsetek (z tzw. nieruchomego kapitału) może się już nie opłacać. Moim zdaniem świat jest teraz w fazie nowych eksperymentów z tą teorią. Potem zostanie wprowadzony obrót bezgotówkowy a ujemne stopy procentowe (jako tzw. opłata dewaluacyjna) będą karać tych, którzy chomikują kapitał a nagradzać tych co inwestują na kredyt i konsumują.
Jak ta teoria sprawdzi się w praktyce?
Do końca nie wiadomo. Na razie widać pierwsze symptomy wprowadzenia ujemnych stóp procentowych. W Szwecji objawiło się to m.in. wzrostem cen nieruchomości – kredyt stał się tani albo prawie darmowy. Te ujemne stopy pomagają też naszym tzw. frankowiczom, ale nadal jest problem z kapitałem do zwrotu, który może rosnąć lub maleć w rytm kursu szwajcarskiej waluty. Z drugiej strony słychać skargi zarządzających funduszami pieniężnymi oraz bankierów, że w tym środowisku prawie zerowych lub ujemnych stóp procentowych nie są w stanie dostarczyć satysfakcjonujących stóp zwrotu.
Przeczytaj podobne artykuły:
Bardzo przydatny artykuł
Dzięki za ciekawy artykuł )
Przydatny i ciekawy artykuł
Ciekawy artykuł. Muszę niestety zgodzić się z Tobą, życie z odsetek powoli nie opłaca się.
Edyta ostatnio napisał..Kampanie AdWords – czyli popularne linki sponsorowane
Świetny artykuł. Dobrze przedstawia chaos jaki zaczyna robić się na rynku. Idą duże zmiany.
Adam Borowcowy ostatnio napisał..Pożyczka na samochód – jak wybrać najlepszą?
Jak myślicie, czy u nas będzie możliwe kiedykolwiek wprowadzenie ujemnych stóp procentowych? Już teraz są one na bardzo niskim poziomie i spadają od kilku lat, więc czas pokaże… pożyjemy… zobaczymy. Ciekaw jestem jakie reakcje ekonomiczne byłyby na tego typu zdarzenie w Polsce?
Paweł ostatnio napisał..Certyfikaty FGaz
„Sytuacja robi się paradoksalna i muszę powoli wyrzucać dotychczasową wiedzę z ekonomii na śmietnik historii.” – niestety, ale ostatnio coraz częściej wiedza zdobyta na studiach czy w pracy jest niepotrzebna, bo nieustannie wprowadzane są nowe ustawy, ciągle są zmieniane regulaminy i założenia. Rozumiem, że świat idzie do przodu, ale to się dzieje zdecydowanie za szybko. Niektórzy nie mają szansy, żeby porządnie nauczyć się jednej rzeczy, bo ta rzecz zostaje od razu zmieniana. Oczywiście mówię o niektórych zawodach, nie chcę tutaj generalizować. Ma Pan dużo racji.
Pozdrawiamy i zapraszamy,
Kancelaria Kacprzak
Ja akurat byłam świeżo w trakcie zaciągnięcia kredytu kiedy około 2 lat temu u nas znacznie obniżono stopy procentowe kredytu – przyznam że wyszłam na tym dosyć dobrze ponieważ spłacana rata obniżyła się o ponad 100 zł w stosunku do wysokości raty którą miałam na początku. Obliczyłam że oszczędziłam na tej obniżce blisko 5000 zł (kredyt na 4 lata) a więc sporo..
Ciekawy artykuł. Muszę niestety zgodzić się z Tobą, życie z odsetek powoli nie opłaca się.
piotr ostatnio napisał..Pożyczę Prywatnie 500-100.000 PLN
no to fajnie
:):):):)
Magnificent post.Very useful keep it up.