lip 18 2014
Realizuję politykę rządu
Niedawno czytając o naszych najbogatszych biznesmenach znalazłem ciekawe uwagi wypowiedziane przez Romana Karkosika:
„Urząd skarbowy w Toruniu narzekał, że uciekam przed płaceniem podatków, a ja tłumaczyłem, że jedynie realizuję politykę rządu. Bo jak Rakowski zwolnił na kilka lat z podatku firmy produkujące dla budownictwa, to zacząłem produkować dla budownictwa, jak zwolnił z podatku firmy polonijne, to założyłem Unibet i Unibax – i robiłem butelki. Kiedy zwolnienia podatkowe objęły zakłady pracy chronionej, to – jak porządny obywatel – stworzyłem zakład pracy chronionej (Karo, Elana Pet)”.
Strategia korzystania z ulg podatkowych i ułatwień rządowych może okazać się bardzo korzystna, kiedy się ją umiejętnie zastosuje. Ostatnio bardzo modne wśród przedsiębiorców były dotacje z Unii Europejskiej, ale obfite źródło już wysycha. Oczywiście nie tylko duże podmioty gospodarcze mogą korzystać z tej „strategii realizowania polityki rządu”, ale także osoby fizyczne.
Przykładem może być wsparcie udzielone przez państwo na rozwój budownictwa mieszkaniowego. Kiedyś można było korzystać z dużej ulgi budowlanej, ulgi remontowej albo oszczędzać pieniądze w kasie mieszkaniowej i korzystać z ulg podatkowych. Do niedawna można było odzyskiwać część VAT-u od zakupionych materiałów budowlanych. Obecnie został m.in. program „Mieszkanie dla Młodych” – dopłaty do kredytów hipotecznych. Niestety program nie jest powszechny i poniżej przedstawiam ikonografikę przedstawiającą zalety programu i przybliżone wyliczenia oparte na danych za I kwartał 2014 roku.
Innym programem są „Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych„. Ten ostatni program wiąże się jednak z dużą biurokracją. Trzeba się dobrze zastanowić i przekalkulować, czy i w jakim okresie zwrócą się nam wyższe nakłady poniesione na energooszczędny dom? Może lepiej skorzystać z jeszcze istniejących dotacji gminnych na zmianę systemu ogrzewania z tradycyjnego-węglowego na proekologiczne. Tutaj rachunek jest prosty (zaoszczędzimy kilka tysięcy) i korzyść oczywista.
Reasumując warto korzystać ze wsparcia rządowego, ale tylko wtedy gdy korzyść jest bezsporna i nie wymaga udowadniania tego na siłę. W innych przypadkach, szczególnie wtedy gdy procedury są zbiurokratyzowane a korzyści niewielkie lub trudne do udowodnienia, to lepiej odpuścić sobie takie przedsięwzięcie.
Przeczytaj podobne artykuły:
Jeszcze jedna rzecz o której warto pamiętać biorąc kredyt MdM a o której nie jest wspomniane w infografice.
Mianowicie mieszkania w kredycie z dopłatą w tym programie nie można wynająć.
M.
Mateusz (ZaradnyFinansowo.pl) ostatnio napisał..Praca wakacyjna: Ile i gdzie można zarobić?
Tak czy siak większość mieszkań co ludzie kupują są to nie developerskie tylko tak zwane z drugiej ręki. Nie każdego stać później na remont takiego mieszkania od developera, bo najczęściej jest ono w stanie surowym.
Zgadzam się w 100%, warto korzystać z ulg, ale tylko wtedy, gdy ta ulga ma dla nas rzeczywistą, wymierną wartość. Wykorzystywanie ulg na siłę nie będzie miało większego sensu.
Świetny wpis. Program MdM jest jak najbardziej nie dla młodych;) kogo w wieku do 35 lat stać na kupno mieszkania wprost od dewelopera? Kogo stac na ten wkład własny? Przy naszych zarobkach chyba mało kogo
Świetny wpis – naprawdę, a przede wszystkim inforgrafika.
No i zgadzam się, Mieszkanie dla Młodych wcale nie jest dla Młodych. Młodzi to starają sie jak najtaniej wynająć pokój, żeby jako tako w czasie studiów mieć warunki do nauki i by z kiepskiego stypendium czy też pieniędzy od rodziców wyzyć na jedzenie z najtanszego marketu. O. A gdzie tam oni o kupnie mieszkania myślą…
Monika ostatnio napisał..Mieszkanie dla Młodych już na nowych zasadach