ABC inwestowania Finanse osobiste

Jak zarobić pieniądze będąc leniwym, czyli zostań rentierem a nie rencistą! Blog o wolności finansowej w praktyce.

  • Start
  • Dla reklamodawców
  • Zasady korzystania
  • Zaprenumeruj kanał RSS
  • O autorze/kontakt

paź 23 2016

Pazerny czy zaradny?!

Autor Arkadiusz at 21:52 Kategoria Samorozwój

Dzisiaj trochę będzie filozoficznie. Świat jak i Polska ciągle jest targany złodziejskimi aferami finansowymi (Amber Gold, afera reprywatyzacyjna w Warszawie, frankowa, itd.). Wszędzie chodzi w tych sytuacjach o grabienie pieniędzy, więcej pieniędzy i jeszcze raz więcej pieniędzy, ale tylko dla siebie…. Ciągle mało. Byle do celu. Nie ważne, że po trupach i po ludzkiej krzywdzie. Kto jest biedny i niezaradny ten frajer. Żadne normy moralne nie liczą się. Autorytety naukowe, polityczne, religijne, etyczne nic obecnie nie znaczą, bo te sfery też przesiąknęły materializmem i hedonizmem. Nawet starzy znajomi mówią mi, że gdybyś obracał się w tych ultrabogackich sferach, to takim byś się stał. Czy moją wartość ma określać liczba posiadanych dóbr materialnych? Jakoś się z tym kompletnie nie zgadzam się…

Może zostałem tak wychowany. Może moje ekstremalne doświadczenia życiowe nauczyły mnie, że najważniejsze jest zdrowie, nabyta wiedza życiowa (mądrość), rodzina i inni ludzie, którzy mogą ci pomóc w kluczowych momentach życia. Sława, pieniądze i kariera to nie jest mocny fundament. Zawsze wiem, że pieniędzy do grobu nie zabiorę. Chociaż pewien Amerykanin chciał być pochowany ze swoimi pieniędzmi. Żona spełniła jego wolę po śmierci i oczywiście przelała wszystkie pieniądze na swoje konto a do trumny męża włożyła czek na tą sumę:-)

pazerność

Dla mnie pieniądze są w pewien sposób ważne, ale nie najważniejsze. Nie odzwierciedlają całkowitej wartości człowieka, raczej oceniają jeden jego wymiar. Często nadmiar mamony prowadzi do tego, że człowiek staje się pyszny, arogancki i myśli że jest bogiem we wszystkich sprawach. Innych postrzega jako niezaradnych darmozjadów i nieudaczników. Od święta próbuje się wybielić poprzez altruizm i akcje charytatywne. Oczywiście są wyjątki, które raczej potwierdzają regułę. Z drugiej strony bieda, też doprowadza człowieka do najgorszych rzeczy w życiu. Osobiście preferuje w życiu filozofię zdrowego umiaru.

Nawet życie milionera nie jest łatwe. Fortuna kołem się toczy. Trzeba ciągle mieć rękę na pulsie, bo wilki i sępy czyhają (np. konkurencja, złodzieje, pazerne państwo, itp.). Jak pokazuje prawo regresji do średniej, bardzo trudno jest utrzymać bogactwo w rodzinie przez kilka pokoleń - stąd powiedzenie „od łachmanów do łachmanów w przeciągu trzech pokoleń”. Cena jest też wysoka i często wiąże się ze swoistego rodzaju samotnością i wyobcowaniem. Za bardzo odeszli od zwyczajnego życia a szczyty z reguły zdobywa się samotnie.

Skąd ta pazerność?

Moim zdaniem to wynik naszej ewolucji opartej na pieniądzu i skrajnym indywidualizmie. Nie liczy się dobro całej wioski tylko mój indywidualny interes. Nie liczy się współpraca dla dobra ogółu, tylko niezdrowa rywalizacja i konkurencja. Przykład idzie z góry. Uczciwość i honor to coraz rzadszy towar. Jak w tym dowcipie, że lepiej by córka wybrała najstarszy zawód świata niż pracę w banku.  W tym pierwszym przypadku, raczej mamy pewność, że przynajmniej zarabia uczciwie.

Żeby jednak nie kończyć tak pesymistycznie, wciąż wierzę że ludzi dobrej woli i uczciwych jest więcej…


Przeczytaj podobne artykuły:
  • Piramida finansowa
  • Bolesna lekcja Amber Gold
  • Przekręt finansowy
  • Wszystko płynie

Tagi: Afera reprywatyzacyjna, Amber Gold, Frank, Moralność finansowa


22 komentarzy

22 komentarzy do “Pazerny czy zaradny?!”

  1. # Andrzej Januszewskion 24 paź 2016 at 11:21

    Aroganccy są przede wszystkim ci ludzie, którzy nigdy nic nie mieli, a odziedziczyli majątek po kimś z rodziny etc. Nie znam żadnego ogarniętego przedsiębiorcy, który pracował całe życie w pocie czoła, dorobił się dużych pieniędzy, a dzisiaj byłby zaborczy, pazerny itd.

    Sam prowadzę firmę budowlaną z bratem i nie narzekam na $ i mimo że na początku nic nie mieliśmy, a dzisiaj stać nas na godne życie, nie noszę nosa wyżej niż sąsiad, który do pracy chodzi na piechotę.

    A pieniądze, jak pieniądze. Tak jesteśmy ułożeni, że potrzebujemy bodźców, poczucia rywalizacji. To tylko w socjaliźmie wszyscy mieli ten sam czas na 100 metrów i skok wzwyż.

    Lew ma też nawet do 5 samic w stadzie mimo że potomstwo ma z jedną. Pytanie, po co mu 4 pozostałe? Żeby zaznaczyć swoją pozycję. Z ludźmi jest to samo, bo na poziomie egzystencjalnym, niewiele się od nich różnimy. 4. z kolei dom to też tylko argument, dla którego ktoś chce być numerem 1 w jakiejś kategorii. I nie ma w tym nic złego, jeśli nie robi tego kosztem innych ludzi.

    Pozdrawiam.

  2. # Kasiaon 07 lis 2016 at 10:03

    oj stanowczo pazerny
    Kasia ostatnio napisał..Firmy pożyczkowe – w nich też zadłużają się przedsiębiorcy

  3. # Gosiaon 14 lis 2016 at 18:28

    no ja nie wiem, ale wpis dobry

  4. # Tomasz Majewskion 16 lis 2016 at 15:24

    To już jest w nas, ludziach – im więcej mamy, tym mniej ludzcy się stajemy. Znam kilku bogaczy, którzy nie stracili swojej naturalności i wartości. Niestety, pieniądz zmienia człowieka i często blokuje osiąganie szczęścia w teraźniejszej chwili.

  5. # Marcinon 11 gru 2016 at 12:55

    To wszystko zależy od człowieka. Znam sporo majętnych ludzi, którzy naprawdę mogliby sobie pozwolić na wiele, a mimo to żyją conajmniej o stopę niżej. A uniwersalna zasada jest taka : jeśli sam do czegoś dochodzisz to to szanujesz, dlatego duże fortuny ciężko jest utrzymać z pokolenia na pokolenie :)
    Marcin ostatnio napisał..250 zł zniżki do Media Expert za opłacenie zakupów portfelem Masterpass

  6. # Dominikaon 20 gru 2016 at 23:07

    no cóż raz jest tak, raz jest tak

  7. # Zosiaon 17 sty 2017 at 15:15

    ciekawe, ciekawe

  8. # Monikaon 12 kwi 2017 at 14:26

    Ważne jest by znać wartość pieniądza i potrafić nimi zarządzać, jednak nie są one najważniejsze, więc nie ma co się o nie zabijać i tylko w nich widzieć cel.

  9. # Barbara Zadrożnaon 06 lip 2017 at 8:19

    Ciężko się nawet dziwić tej powszechnej pazerności skoro świat wychowuje nas w kulcie pieniądza. Skupiłabym się raczej na tym, że jakaś część z nas sobie z tym radzi i jest odporna na powszechne zepsucie. :)

  10. # Atuton 29 sie 2017 at 11:19

    Zastanawiałem się jakiś czas temu nad tym aby część pieniędzy odłożyć w złocie. Na razie nie mogę sobie na to pozwolic ponieważ mielismy spore wydatki w ostatnich miesiącach. Jednak w przyszłości postaramy się nieco zdywersyfikować nasze oszczędności.
    Gdzie tylko takie złoto przechowywać, aby było bezpieczne?

  11. # ArFeNon 25 paź 2017 at 1:18

    Niestety to prawda, coraz trudniej o uczciwość. Kolejne nieudane próby ugrania sensownych warunków na rynku z silniejszymi graczami wzmagają agresję
    ArFeN ostatnio napisał..Przegląd chwilówek jako odpowiedź na nagłe zapotrzebowanie gotówki

  12. # Karolon 19 lis 2017 at 20:28

    Uważam, że zaradny. Ale to wszystko zależy od konkretnego przypadku

  13. # Jeżynaon 24 kwi 2018 at 10:17

    Też myślę że to zależy od człowieka, w końcu każdy jest inny

  14. # szymczakbon 08 lip 2018 at 17:02

    Sprytna ta wdowa:)

  15. # salvusmoneyon 05 lis 2018 at 14:49

    Jak najbardziej podzielam Twoje zdanie, ta pazerność dzisiejszych czasów to wynik ludzkiej ewolucji, do którego przyczynił się konsumpcjonizm wszechobecny i lawina raklem którymi jesteśmy zasypywani każdego dnia. Częściej zastanawiamy się nad tym czego potrzebujemy nie doceniając tego co już mamy.

  16. # Eryk Bon 18 kwi 2019 at 9:17

    co raz więcej ludzi jest pazernych patrzących tylko na swoje dobro.

  17. # Investor Onlineon 05 lip 2019 at 16:39

    Nie powinno nazywać się ludzi, którzy chcą zarabiać i się rozwijać pazernymi. To naturalna kolej rzeczy, że chcemy mieć większe zyski. Jedni może i ryzykują poprzez inwestycje ale na pewno zwiększają swoje szanse na zmianę życia bardziej niż osoby nic ku temu nie robiące. Inwestycje przez internet są świetnym sposobem na zarobek.

  18. # Ingwaron 02 kwi 2020 at 11:10

    zdecydowanie zaradny

  19. # Andrzejon 18 maj 2020 at 22:03

    Wydaje mi się, że zaradność to zdobywanie pieniędzy w oparciu o własne umiejętności czy pracę, pazerność kojarzy mi się ze wzbogacaniem się kosztem innych.
    Pozdrawiam

  20. # Diamfrezon 07 lip 2020 at 11:29

    to wszystko nie jest takie proste jak z kominy ceramiczne lubelskie

  21. # Centrumsenson 08 lip 2020 at 10:42

    trening umiejętności społecznych kurs

  22. # Iwona29on 31 sty 2023 at 12:11

    Rzeczywiście ludzie są pazerni. Miałam niedawno sprawę w sądzie związaną z testamentem mojego dziadka. Sprawa toczyła się niestety pomiędzy mną, a moja siostrą. Na szczęście sprawę wygrałam, dzięki profesjonalnej kancelarii adwokackiej ze śląska. Prawnik z tej kancelarii był bardzo dobrze wyszkolony z prawa i obsługi prawnej, także sprawę wygrałam.

Trackback URI | RSS komentarzy

Skomentuj

CommentLuv badgePokaż więcej artykułów

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

  • Sponsorzy



  • Najlepsze lokaty 4%

    • LOKATA "HAPPY"

  • Akcje w moim portfelu

    • URSUS - pozycja zamknięta
    • GETIN - pozycja zamknięta
    • POLNORD - pozycja zamknięta z zyskiem

  • Najczęściej czytane

    • Tłuste koty nie łapią myszy
    • Śmierć właściciela konta
    • Jak tanio kupić walutę
    • Inwestowanie pasywne
    • 7 lat tłustych 7 lat chudych
    • Inwestycja w mieszkanie na wynajem
    • Milion w moim portfelu
    • Hipoteczna droga przez mękę

  • Moja subiektywna ocena produktów finansowych

    • Kredyt hipoteczny z mechanizmem bilansującym
    • Ubezpieczenia Autocasco na telefon
    • Platformy pożyczkowe - social lending
    • Karty kredytowe
    • Sindicator - skaner rynku giełdowego
    • Książki pomocne w inwestowaniu
    • Fundusze sekurytyzacyjne
    • Programy lojalnościowe

  • Prawie trafione prognozy rynkowe

    • Zielona wyspa tonie?
    • Okazja czy podpucha?
    • Spekuluj z głową
    • Spadła Belka - uważaj na stopy
    • Czas na krótkie inwestowanie
    • Złoty ząb inwestora
    • New Connect - Narcyz się nazywam, jestem piękny i uroczy
    • PGE - czyli Potrzebna Emisja na Gwałt

  • Ostatnie wpisy

    • Te złe OFEEE…
    • Polityka i szczęście
    • Pazerny czy zaradny?!
    • Kantory internetowe
    • Funt brytyjski a inwestowanie w walutę
    • Opłaty likwidacyjne
    • Brexit – strachy na lachy
    • 500 plus 500

  • Ciekawe blogi

    • 10 procent rocznie
    • Abecadło Finansów Osobistych
    • Analiza fundamentalna
    • APP Funds
    • Blog Tobiasza Malińskiego
    • Cafe GPW
    • Co gryzie drobnego inwestora
    • Drogado własnego "M"
    • Fibonacci Team
    • GoldBlog
    • Harmonogram milionera
    • Inwestycje Giełdowe
    • Klub Cashflow Wrocław
    • Moc inwestycji
    • Nadaj smak finansom
    • Najbogatsi
    • Oszczędzanie pieniędzy
    • Podtwórca
    • Pożyczki 2.0
    • Projekt Zulu
    • Przegląd Finansowy
    • Sam inwestuj
    • Sukces – Wiedza w pigułce
    • Zarabiamy na lokatach
    • Zarabianie na blogach

  • Lubią nas...


  • Kanał rss prenumeruje

      Nowe wpisy na E-mail

  • Biblioteka albo plazma!















  • Kategorie

    • Alternatywne Źródła (16)
    • Dług i Banki (100)
    • Emerytura i Polisy (45)
    • Nieruchomości (67)
    • Oszczędzanie (73)
    • Papiery Wartościowe (150)
    • Samorozwój (106)
    • Waluty i Towary (44)
    • Własny Biznes (47)

  • Archiwum

    • 2017 (1)
    • 2016 (16)
    • 2015 (17)
    • 2014 (19)
    • 2013 (29)
    • 2012 (36)
    • 2011 (43)
    • 2010 (46)
    • 2009 (36)
    • 2008 (23)
    • 2007 (15)

  • Strony

    • Dla reklamodawców
    • Zasady korzystania
    • Zaprenumeruj kanał RSS
    • O autorze/kontakt

  • Inne linki

    Google PageRank


  • Meta

    • Zaloguj się

Free WordPress ThemeABC inwestowania Finanse osobiste Copyright © 2023 All Rights Reserved .