gru 13 2009
Kto ukradł moje pieniądze?
Pilnowanie pieniędzy jest bardziej kłopotliwe niż ich zdobycie. Tą prawdę sformułował francuski filozof Michel de Montaigne, która chyba zawsze jest aktualna. Niedawno o tej bolesnej prawdzie przekonał się pewien chłopiec z Zawiercia, który zauważył zniknięcie pieniędzy ze swojej skarbonki. Młody detektyw wszczął domowe śledztwo i okazało się, że sprawcą tego czynu jest opiekunka dla dzieci. Przy okazji wyszła na jaw także kradzież biżuterii rodziców. W tym przypadku historia zakończyła się bardzo szczęśliwie dla posiadacza skarbonki.
Następna przedstawiona historia z życia wzięta już nie jest tak jednoznaczna. Ostatnio nasz Urząd Antymonopolowy (UOKiK) nałożył drakońską karę na uczestników kartelu cementowego, którzy zmówili się i zawyżali ceny cementu oraz podzielili między sobą prawie cały ten rynek. Ten monopol cenowy działał na tym rynku przez szereg lat, a konsumenci mają uszczuplone portfele i tych pieniędzy już na pewno nie zobaczą. Takich monopoli lub quasi-monopoli nadal jest dużo na naszym rynku (np. energetyka, gaz, autostrady, poczta, itp.), które w sposób niezauważalny wyjmują pieniądze z naszych kieszeni.
Co robić w takich przypadkach, aby ustrzec nasze pieniądze przed takimi złodziejami?
Przede wszystkim należy stale nadzorować nasz stan posiadania i odpowiednio go zabezpieczać. Niestety, wymaga to od nas pewnej pracy, która nigdy się nie kończy. Im więcej mamy, tym więcej potrzeba nakładów w postaci czasu, ludzi i pieniędzy. Należy także na bieżąco obserwować zmieniające się otoczenie prawne i podatkowe, aby odpowiednio wcześnie zareagować i omijać niesprzyjające rafy. Mimo tych wszystkich podjętych działań i tak nie uda się nam ochronić wszystkich aktywów. Wszystkiego nikt nie jest w stanie przewidzieć, więc trzeba czasami zaakceptować takie ubytki w stanie posiadania, jako swoisty koszt naszej działalności. Dla tych, co lubią przykłady, zapraszam poniżej.
- Pieniądze w domu i w portfelu
Najlepiej dużych kwot przy sobie nie nosić a większe oszczędności i kosztowności trzymać w banku na koncie lub w skrytce bankowej. Gdy już zamierzamy trzymać duże pieniądze w domu, to trzeba pomyśleć o jakimś bezpiecznym sejfie-skrytce i systemie alarmowym, antywłamaniowym lub monitorującym to miejsce. Można także pomyśleć o ubezpieczeniu tych rzeczy np. cenne obrazy. W przypadku korzystania z bankomatów, wyjmuj pieniądze tylko w bezpiecznych lokalizacjach i staraj się nie spuszczać z oczu swojej karty kredytowej podczas regulowania rachunków.
- Pieniądze na koncie w banku
W tym przypadku „pewne jak w banku” nie zawsze jest pewne. Ostatnio przeniosłem z greckiego Polbanku znaczną część wolnych środków do innego banku kontrolowanego przez inny obcy kapitał. Powodem tej sytuacji było obniżenie przez agencje ratingowe wiarygodności kredytowej Grecji z powodu jej ogromnego zadłużenia. Nawet najzdrowszy bank może upaść, gdy wszyscy zechcą w jednej chwili wycofać swoje pieniądze i będą go omijać szerokim łukiem.
- Pieniądze w papierach wartościowych (akcje, obligacje, certyfikaty, instrumenty pochodne)
W biurach maklerskich i wszelakich towarzystwach finansowych pracują tylko ludzie, którzy za pomocą klawiatury komputera mają dostęp do twoich pieniędzy. Sprawdzaj zatem regularnie swoje rozliczenia transakcji. Inną sprawą jest sprawdzenie historii i wiarygodności finansowej emitentów akcji, obligacji i innych instrumentów finansowych. Gdy jakieś niepokojące fakty ujrzą światło dzienne, sprzedaj szybko takie papiery.
- Pieniądze w nieruchomościach
Przede wszystkim ubezpiecz te aktywa od wszelakich ryzyk. Warto także monitorować rynek nieruchomości pod względem popularności, cen i planowanych inwestycji. Gdy w pobliżu twojej nieruchomości władza lokalna zamierza wybudować wysypisko śmieci lub uciążliwy zakład, lepiej pozbądź się szybko tej nieruchomości. Jeżeli posiadasz nieruchomości w odległych krajach (np. w Dubaju), to dodatkowo masz na głowie ryzyko polityczne i walutowe.
- Pieniądze we własnym biznesie
W każdym biznesie kluczowy jest system zarządzania ryzykiem. Niestety niewiele biznesów taki system posiada. Warto jednak ubezpieczyć majątek firmy i zadbać o bezpieczeństwo informatyczne kluczowych danych finansowych, handlowych lub produkcyjnych. Oczywiście nie należy zapomnieć o czynniku ludzkim, którego najtrudniej kontrolować. Nasi rodacy potrafią wynieść z firmy dosłownie wszystko, o czym świadczy zajęcie czołowego miejsca w niedawnym rankingu kradzieży w europejskich supermarketach.
- Pieniądze w towarach lub obcej walucie.
Towar z reguły coś jest warty, ale czasami może być prawie nic nie warty z powodu upływającego czasu, mniejszej przydatności lub spadku cen. Nawet złoto nie stanowi panaceum na inflację pieniądza. Także wczorajsza mocna waluta (np. dolar amerykański) może okazać się bardzo słabą dziś. Raczej nie inwestuj w walutę kraju z wzrastającą inflacją (drukowanie pieniędzy) i długami.
Wydaje się, że najlepiej byłoby nie posiadać żadnych pieniędzy i byłoby po sprawie. Nawet jednak żyjąc jak pustelnik, musimy zabiegać o strawę i martwić się o dach nad głową.
Przeczytaj podobne artykuły:
[...] Kto ukradł moje pieniądze? – Pilnowanie pieniędzy jest bardziej kłopotliwe niż ich zdobycie. Tą prawdę sformułował francuski filozof Michel de Montaigne, która chyba zawsze jest aktualna. Niedawno o tej bolesnej prawdzie przekonał się pewien chłopiec z Zawiercia, który zauważył zniknięcie pieniędzy ze swojej skarbonki. Młody detektyw wszczął domowe śledztwo i okazało się, że sprawcą tego czynu jest opiekunka dla dzieci. Przy okazji wyszła na jaw także kradzież biżuterii rodziców. W tym przypadku historia zakończyła się bardzo szczęśliwie dla posiadacza skarbonki. (…) [...]