wrz 14 2016
Kantory internetowe
Napisał do mnie czytelnik, żebym napisał o polskim fenomenie kantorów internetowych. Stwierdził on, że już od ponad 5 lat możemy wymieniać waluty on-line i cieszyć się wieloma przywilejami, jakie zapewniają kantory internetowe. Warto wiedzieć, że są one polskim wynalazkiem i właśnie w naszym kraju cieszą się taką popularnością, że mówi się nawet o rewolucji w wymianie walut. Szacuje się, że korzysta z nich ponad 400 tysięcy osób a kantorów internetowych jest około 50-ciu ( np. internetowykantor.pl, cinkciarz.pl, kantoronline.pl, liderwalut.pl, walutomat.pl i inne).
Ten sam czytelnik prosił mnie także o porównanie oferty tych kantorów internetowych?
Robił tego nie będę, bo od tego są różnej maści porównywarki i rankingi dostępne w internecie. Dodatkowo trzeba uwzględnić różne promocje dostępne dla nowych klientów oraz swoją sytuację osobistą, aby optymalnie dobrać kantor do swoich indywidualnych potrzeb. Zresztą o uwagach jak tanio kupić walutę, już kiedyś pisałem – oto link.
Natomiast warto napisać o całym tym rynku i możliwych zagrożeniach dla przeciętnego Kowalskiego.
Ogólnie rozwojowi temu rynkowi pomogła duża emigracja rodaków za granicę jak też masowe zaciąganie kredytów walutowych oraz ustawa antyspreadowa, pozwalająca spłacić tenże kredyt walutą zakupioną w kantorze. Banki początkowo nie były zainteresowane tym tematem, ale po tym jak weszła wspomniana ustawa a zyski zaczęły się kurczyć, powoli też zaczęły wchodzić na ten rynek. Powstały już pierwsze bankowe kantory internetowe (np. Alior Bank). Banki też mogą oddziaływać bezpośrednio na ten rynek, ponieważ klienci z reguły muszą mieć konta walutowe, aby dokonać tej wymiany walutowej. Niektóre z nich pobierają opłaty za prowadzenie tych kont i wszelakie operacje na nich. W ten sposób mogą podciąć skrzydła tym kantorom internetowym, które nie są powiązane z bankami. Były też przypadki blokowania kont walutowych przez banki!
Dodatkowo jest to rynek nie objęty nadzorem finansowym i gwarancjami wypłaty, ale są plany wprowadzenia takiego nadzoru. W tej sytuacji na te podmioty nałożone będą dodatkowe obowiązki, co podroży model ich funkcjonowania i zmniejszy rentowność działania. Zresztą co to za bezpieczeństwo dla klienta, kiedy kapitały własne niektórych kantorów internetowych (sp. z o.o.) nie przekraczają 5000 zł! Już były przypadki oszustw i wyłudzeń i prawdopodobnie w przyszłości czekają nas podobne przypadki. Dlatego nie przekreślałbym, że tradycyjne kantory odejdą do lamusa. Wciąż jest spora grupa klientów, która ceni bezpieczeństwo (gotówkę w ręku) i anonimowość. Oczywiście w przypadku rezygnacji z gotówkowego obrotu pieniężnego ta forma działalności przejdzie do historii.
Innym czynnikiem niekorzystnym dla rozwoju e-kantorów byłoby przyjęcie wspólnej waluty, ale po ostatnich wydarzeniach ryzyko to bardzo zmalało. Podsumowując rynek ten wchodzi w fazę dojrzałą i obecnie będzie na nim coraz większa konkurencja (mniejsze marże) a najsłabsi zostaną wyeliminowani lub wchłonięci. Zaś klienci powinni być ostrożni, bo mogą się zdarzać przypadki nie wywiązywania się z umów.
Przeczytaj podobne artykuły:
Ten sam czytelnik pisze do wielu blogerów finansowych, zapewne wszyscy otrzymali taką samą prośbę…
Zgadnij dlaczego…
to się w ogóle opłaca taki kantor internetowy? i czy to jest bezpieczne?
Aga1 ostatnio napisał..Nowe możliwości dla naszych pacjentów
Bardzo dobrze, że zwróciłeś uwagę na niskie kapitały własne niektórych kantorów internetowych i możliwość niewywiązania się ich z zawartej umowy. Może przynajmniej część osób korzystających z kantorów internetowych pomyśli o tym, że wysokość spreadu to nie wszystko.
Głos Nieważny ostatnio napisał..Odchylenie standardowe 32/100
supeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeer
bardzo dobrze, że w końcu są
Ciekawe, nie wiedziałam, że to właśnie Polacy rozpropagowali internetowe kantory. A mógłbyś porównać oferty kilku „stacjonarnych” kantorów oraz kilku wirtualnych? Gdzie bardziej opłaca się wymieniać walutę? W internecie czy jednak na żywo?
Cieszy punkt o tym, że banki już biorą ten rynek
No i poza tym kantory internetowe to alternatywa tylko dla euro, dolarów, franków czy funtów – mniej popularne waluty nigdy nie będą dość korzystnie oferowane w takich usługach.
Czy takie kantory są bezpieczne?
Joanna ostatnio napisał..Na co zamienić czekoladowe batoniki i inne niezdrowe przekąski?
;d fajnie fajnie
Miałem okazję korzystać z usług kantora internetowego i przyznam że to bardzo wygodne narzędzie. Główny cel jaki miałam to wymiana waluty z PL na euro przed wyjazdem na Chorwację, ale powiem szczerze że gdybym miała drugi raz tam jechać to już nie wymieniałabym specjalnie tyle gotówki. W większości miejsc ani tak płacimy kartą a tak na prawdę to przewalutowanie wcale nie wychodzi drogo i przypuszczam że koszt jest zbliżony do tego co stracimy na wymianie waluty.
no i bardzo dobrze
Nie wiem, ale mimo wszystko ja nie do końca jestem przekonana…
jak dla mnie dobrze, że ktoś to w końcu wymyślił
super fajnie że to jest !!!!!!!
bardzo dobry pomysl
bardzo dobrze, że ktoś to wymyslił
Świetny pomysł i wygodny. Jeśli ktoś nie jest przekonany, to niech zacznie od manewrów na mniejszych kwotach. Szybko się przekona
Super, że poruszyłeś trochę przemilczany temat bezpieczeństwa w korzystaniu z internetowych kantorów. Wiele osób nie zwraca zupełnie uwagi na to, że wysyła swoje pieniądze poza bezpieczny system bankowy
Marcin ostatnio napisał..Pokaż jak korzystasz z życia – nowy konkurs Raiffeisen Polbanku
Nawet małe kwoty zainwestowane w odpowiednim czasie potrafią przynieść niezłe zyski. Można sobie dorobić.
genialny pomysł
Sam korzystam regularnie od roku z usług kantora internetowego i muszę powiedzieć, że nigdy nie miałem żadnej przykrej sytuacji. Warto stawiać na wiodących graczy, a wszystko powinno być ok. Pozdrawiam
Kantory walutowe są dobre, ale faktycznie trzeba uważać na oszustów. Jak zawsze w życiu.
wszystko juz teraz mozna w necie zalatwic
Z tego co wiem to jeśli chodzi o bezpieczeństwo to kantory internetowe też są pod nadzorem KNF. Odwołuję się do kantoru z którego korzystam, czyli – cinkciarz, bo już wymieniam tam waluty od kilku ładnych lat i pod tym względem z tego co czytałem to bezpieczeństwo finansów jak i transakcji mają na wysokim poziomie. Jeszcze nie słyszałem o oszustach, którzy podszywali się pod kantory online. Ktoś może zna taki przypadek?
Korzystam od kilku lat z kantoru internetowego i wszystko jest jak należy. Wybrałem DomWaluty i trochę oszczędzam na spłatach kredytu w CHF. Faktycznie trzeba trochę odwagi żeby wysyłać przelewy do prywatnej firmy, która kupi dla nas np. franki, ale jak nie ma ryzyka to nie ma zabawy
Robert ostatnio napisał..Średnia krajowa 2018. Jakie jest przeciętne wynagrodzenie?
Poruszyłeś temat, który jest przez wiele osób jest pomijany.
Uważam jednak, że kantory internetowe są całkiem bezpieczne
Regularnie korzystam z usług jednego z większych kantorów internetowych. Kantor nie jest powiązany z żadnym bankiem. Do tej pory nie miałem najmniejszych problemów z wymianą walut. Kursy są atrakcyjne w stosunku do banków, czas realizacji szybki, cały proces przejrzysty.
Jednak tak się zastanawiałem , co by było w sytuacji, gdy po wysłaniu środków na wymianę, w międzyczasie upada kantor? Przy mniejszych kwotach za bardzo nie odczuje się straty, ale przy kwotach rzędu od kilku tysięcy wzwyż, może zaboleć.
W związku z tym konieczne są dodatkowe zabezpieczenia środków, coś na zasadzie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Ranking kont bankowych ostatnio napisał..Konto dla Młodych Mobi ING Banku Śląskiego
Również korzystałam z kantorów internetowych i jestem z nich zadowolona
hania ostatnio napisał..prywatne pożyczki pod weksel
Bardzo ciekawy artykuł i sam nie raz korzystałem z kantorów internetowych i bardzo ułatwiło mi to pracę.
Kantory internetowe na pewno doprowadziły do małej rewolucji. Osobiście nie wyobrażam sobie płatności w Internecie zwykłą kartą kredytową – kurs jest zabójczy. Przy płatności na $100 nieraz musiałem zapłacić dodatkowo ponad 20zł z racji przewalutowania i prowizji. Obecnie najczęściej korzystam z Revoluta, bo jest wygodny i kursy są świetne
Grzegorz ostatnio napisał..Airdrop Volum: Banalnie proste $11 w tokenach VLM
Mimo wszystko jest wiele kantorów internetowych i stron które oferują dobrą cenę i są jak najbardziej wypłacalne.