ABC inwestowania Finanse osobiste

Jak zarobić pieniądze będąc leniwym, czyli zostań rentierem a nie rencistą! Blog o wolności finansowej w praktyce.

  • Start
  • Dla reklamodawców
  • Zasady korzystania
  • Zaprenumeruj kanał RSS
  • O autorze/kontakt

paź 01 2014

Hipoteczna droga przez mękę

Autor Arkadiusz at 14:52 Kategoria Dług i Banki,Nieruchomości

Czasy łatwych kredytów hipotecznych przeminęły z wiatrem. Po drugie mam wewnętrzne przekonanie, że obecnie tak naprawdę bankom nie zależy na udzielaniu tych najtańszych form kredytowania nieruchomości mieszkalnych. Moim zdaniem w dużej części wynika to z uprzywilejowanej pozycji banków w naszym prawie oraz strachu władz państwowych przed bankructwem nieefektywnych banków. Do tego przyczynia się nasza Rada Polityki Pieniężnej dbająca raczej o kondycję banków (polityka łatwego pieniądza) niż dobro klientów. Do tego obrazu dołączają się moje ostatnie doświadczenia z mBankiem, które spowodowały, że z raczej zadowolonego klienta stałem się antyfanem. A oto moja historia.

Swego czasu postanowiłem powiększyć swoją przestrzeń mieszkalną ze względów rodzinnych. Ponieważ nowe lokum jest w trakcie przebudowy to potrzebowałem powiększyć limit kredytowy, aby swobodnie z rezerwą pieniężną dokończyć moją inwestycję. Tym bardziej, że dotychczasowe zadłużenie hipoteczne zostało spłacone prawie w połowie i jest zabezpieczone z dużą nawiązką. Więc skoro kiedyś miałem zdolność kredytową – rozumowałem – to i teraz będę ją miał (zarobki przecież nie zmalały). Tym bardziej, że jako jeden z pierwszych klientów do tej pory zawsze wywiązywałem się ze swoich zobowiązań. Niestety odarto mnie ze złudzeń.

mbank

Na początku postanowiłem wnioskować o maksymalną kwotę, aby wykończyć moją inwestycję na tip-top. Na początku poniosłem duże koszty w postaci wyceny przez rzeczoznawcę mojego zabezpieczenia. Potem okazało się, że bank przeprowadził swoją wycenę i naraził mnie na niepotrzebne koszty. Dalej w księgach hipotecznych doszukał się, że gdzieś brakuje numeru ulicy (raczej mało istotny błąd), ale poprawiłem to w sądzie. Także pewne zarobki nie mogą być brane pod uwagę, bo nie ta forma rozliczania podatków (chociaż bank wiedział o tych wieloletnich wpływach). W innych dochodach u mojej żony analityk zaczął kwestionować, że nie są one stałe, chociaż pewne elementy wynikają wprost z ustawy. Także od strony technicznej oraz sposobu zgłoszenia zakończenia tej przebudowy bankowcy mieli inne zdanie niż powiatowy inspektor nadzoru. Oczywiście wszystko się przeciągało i koniec końców uzyskałem odpowiedź odmowną.

Po tym fakcie postanowiłem zmniejszyć swój apetyt na kredyt hipoteczny do minimum a zabezpieczenie stanowiłoby ponad dziesięciokrotność kwoty wnioskowanego kredytu! Tym bardziej, że w między czasie zrealizowałem znaczną część inwestycji i bank otrzymał dokumentację fotograficzną. Tym razem myślałem to będzie formalność. I znów się myliłem. Wtedy dowiedziałem się, że nawet dyrektor oddziału banku był tą negatywną decyzją zaskoczony, ponieważ nie on tu decyduje tylko analityk z centrali. Zasugerowano mi jeszcze inne dalsze badania mojego majątku dla potrzeb tego kredytu, ale miarka się już przebrała. Dodatkowo miano pretensje, że w międzyczasie załatwiłem sobie niewielką darmową pożyczkę, aby dalej kończyć tą inwestycję!

Z całej tej historii morał jest taki: „Umiesz liczyć? Licz na siebie, ale nigdy na swój bank!”


Przeczytaj podobne artykuły:
  • Zdolność kredytowa a aktualna wartość człowieka
  • Spekulacje maniaka na rynku finansowym
  • Szybka spłata kredytu
  • Kochany system dziedziczenia biedy

Tagi: mBank, RPP, Wziąć kredyt hipoteczny, Zdolność kredytowa


22 komentarzy

22 komentarzy do “Hipoteczna droga przez mękę”

  1. # orkiszon 01 paź 2014 at 15:09

    Niestety takie mamy czasy że za zarobione pieniądze ciężko kupic mieszkanie ale to też trochę dziwnie wygląda jak się oddaje prawie 50% więcej oprócz tego co się pożyczyło. Wtedy właśnie wychodzi ile to mieszkanie naprawdę kosztowało a nie ile jest warte

  2. # soskredyton 02 paź 2014 at 21:09

    wiem coś o ofertach kredytowych jakie teraz przedstawiają, bo sam się tym interesowałem, chcę budować dom i oczywiście kredyt jest mi potrzebny bo to co mam pójdzie raz dwa na pozwolenia i na stan surowy, ale reszta no muszę się wspomóc i powiem szczerze, że właśnie strasznie durne mają oferty i kompletnie nie zależy im na obopólnej korzyści z takiego kredytu, wychodzą chyba z założenia że jak klient potrzebuje to i tak weźmie jaki mu dadzą…
    soskredyt ostatnio napisał..Oprocentowanie pożyczek społecznościowych?

  3. # JurekEon 05 paź 2014 at 19:17

    Pojawił się najnowszy ,,Raport Tygodniowy” !

    Sławomir Kłusek uważa, że zbliża się bardzo korzystna dla posiadaczy polskich akcji faza amerykańskiego cyklu prezydenckiego.

    http://analizy-rynkowe.pl

  4. # Dawid Muchaon 07 paź 2014 at 10:52

    Witamy w Polsce :/

  5. # Remikon 08 paź 2014 at 9:59

    Sam ostatnio dużo czytałem i interesowałem się kredytami hipotecznymi… I faktycznie, w tym temacie, szkoda słów… Oferty są albo mało korzystne, albo zupełnie z choinki.
    Zamiast relacji przyjaciel-przyjaciel z bankiem, jest to raczej relacja poddany-władca. A przecież obojgu stronom powinno na równi zależeć na tym, aby owy kredyt dostać i zrealizować inwestycję… W końcu – bank na tym nie biednieje…

  6. # natanolon 08 paź 2014 at 17:51

    dajcie spokój, z kredytami teraz nawet nie ma co w ogóle zaczynać… już lepiej zbierać i oszczędzać przez lata, dopiero wtedy się ewentualnie jakoś rozwijać czy budować, wcześniej mając kredyt na głowie się po prostu nie da… oferty są zupełnie niekorzystne i myślę, że już niedługo ludzie narawdę zmądrzeją i przestaną aż tak z nich korzystać…

  7. # polska bankowośćon 09 paź 2014 at 18:03

    Można się teraz pocieszyć, że hipoteczne będą coraz tańsze. Stopy obniżone, WIBOR leci w dół. W listopadzie myślę, że dużo osób zapłaci już niższą ratę ;) ot pociecha ;)
    polska bankowość ostatnio napisał..Jak skutecznie porównywać oferty produktów bankowych?

  8. # Piotron 11 paź 2014 at 9:47

    Tak jak ktoś pisał wyżej: „witamy w Polsce”. Nie wiem jak trzeba tutaj żyć żeby żyło się w normalnych, przeciętnych warunkach bez żadnych kredytów i zadłużeń albo ile trzeba pracować i jak zarabiać by za gotówkę zakupić mieszkanie. W Szwecji gdzie mieszka moja siostra dają dotacje nawet na laptopy dla firm, którą założyła dwa dni temu. Potem się jeszcze ludzie dziwią, że młodzi wyjeżdżają za granice naszego kraju.

  9. # Jakubon 11 paź 2014 at 21:40

    całkiem się już w tym naszym kraju wszystko poprzestawiało. bo do czego to podobne, żeby człowiek pracując całe życie nie był w stanie za zarobione pieniądze tylko przeżyć, ale też kupić mieszkanie, samochód i z tego życia pokorzystać. naprawdę nie oczekuję gruszek na wierzbie, ale to czego w tej chwili oczekują banki dawno przekroczyło granice absurdu.

  10. # Marekon 13 paź 2014 at 14:58

    Stopy procentowe lecą na łeb i szyję. To dobrze dla tych, którzy chcą wziąć kredyt, ale źle dla tych co chcą oszczędzać. Zależy kto na jakim jest etapie. Twoja sytuacja z bankiem przypomniała mi moją, kiedy chciałem wziąć mały kredyt gotówkowy ok. 5 tys zł i tylko mój bank nie chciał mi go udzielić. We wszystkich innych przyjmowano mnie z otwartymi rękami.
    Marek ostatnio napisał..Portal turystyczny Gdzie-Wyjechac.pl

  11. # Gordonon 14 paź 2014 at 9:28

    pracy nie ma kasy coraz mnie politycy zapewniaja nas, zę wszystko jest ok, zapewniają nas bzdrurami które nie mają znaczenia , już dość mam słuchana ich majaczenia

  12. # Katarzynaon 17 paź 2014 at 12:54

    Niestety politycy nie chcą widzieć tego co złe. Nie widzą, że Polska jest już krajem starzejącym się no i oczywiście, że ludzie uciekają. Niestety młodzi ludzie mogą myśleć tylko o wynajmowaniu pokoi i to często nawet na 1 pokój po 2 osoby bo nie ma pieniędzy. W końcu nasz kraj będzie pusty. Niestety. Nic nie poradzimy na to. Trzeba by było zmienić cały rząd na zwykłych ludzi. Może to by pomogło.
    Katarzyna ostatnio napisał..Kryolan paleta 5 pomadek do ust (200) – 79,00 zł

  13. # bezpieczny-zysk.comon 17 paź 2014 at 14:35

    Coście tacy narzekacze. Żale tylko wylewać. Kto obrotny ten i kredyt hipoteczny po taniości sobie załatwi. A kto niegramotny to będzie narzekał. Ech Polacy cebulacy…
    bezpieczny-zysk.com ostatnio napisał..Najpopularniejsze rodzaje lokat występujące na polskim rynku bankowym

  14. # amelia87on 24 paź 2014 at 17:09

    Niestety o kredyt hipoteczny coraz trudniej. A będzie jeszcze ciężej bo będą co roku zwiększały minimalny wkład własny- teraz wystarczy wnieść 5% wartości nieruchomości, a z kolejnymi latami będzie rosło aż do 20%!

    A jeżeli chodzi o udzielanie jakichkolwiek produktów to już się nauczyłam- nie warto być lojalnym klientem tylko jednego banku bo zwykle nowym klientom proponuje się lepsze warunki.
    amelia87 ostatnio napisał..Bezpieczeństwo kart płatniczych

  15. # Soniaon 03 sty 2015 at 15:48

    Amelia87 masz rację, bowiem od tego roku już minimalna wpłata własna wynosi 10 %. Na dzień dzisiejszy jeszcze nie robi to dużej różnicy w stosunku do całego kredytu, ale wiadomo będzie coraz trudniej i ta perspektywa nie napawa optymizmem.

  16. # www.clskredyt.plon 08 sty 2015 at 1:11

    Trzeba zacząć od tego, że kredyt hipoteczny bardzo trudno otrzymać. O warunkach mówmy później. Ludzie często zgadzają się na naprawdę niekorzystne warunki tylko dlatego, żeby otrzymać pieniądze na wymarzone mieszkanie. Banki utrudniają- nie ma co zaprzeczać.

  17. # clsleasing.plon 18 sty 2015 at 0:13

    Łatwymi kredytami były kredyty hipoteczne we frankach. Łatwiej było go dostać niż kredyt w złotówkach. I co teraz? Frank skacze, ludzie z niepokojem patrzą co się dzieje i nie stać ich na spłaty. Więc chyba lepiej, że banki zaostrzyły kryteria.

  18. # Patrykon 23 kwi 2016 at 11:37

    Czasem jest to jedyna droga do zakupu własnego mieszkania

  19. # Marekon 26 kwi 2016 at 16:56

    Chciałbym mieć własne mieszkanie ale bez kredytu nie ma szans
    Marek ostatnio napisał..Co to jest PAYE?

  20. # Nataliaon 15 lis 2016 at 18:42

    Będę przechodził przez ten temat za jakieś dwa lata, najpierw muszę zebrać odpowiedni wkład własny, wymagany jest 15% ale moim zdaniem lepiej uzbierać większy by kwota kredytu nie była tak duża. Do tej pory jednak jestem na rozdrożu dróg i zastanawiam się czy decydować się na budowę domu (lub kupno z rynku wtórnego) czy lepiej postawić na kupno mieszkania.

  21. # Rafałon 05 lip 2018 at 12:30

    Nie dzwoniłeś

  22. # znafcaon 10 lip 2019 at 14:18

    gdzie miał dzwonić ?

Trackback URI | RSS komentarzy

Skomentuj

CommentLuv badgePokaż więcej artykułów

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

  • Sponsorzy



  • Najlepsze lokaty 4%

    • LOKATA "HAPPY"

  • Akcje w moim portfelu

    • URSUS - pozycja zamknięta
    • GETIN - pozycja zamknięta
    • POLNORD - pozycja zamknięta z zyskiem

  • Najczęściej czytane

    • Tłuste koty nie łapią myszy
    • Śmierć właściciela konta
    • Jak tanio kupić walutę
    • Inwestowanie pasywne
    • 7 lat tłustych 7 lat chudych
    • Inwestycja w mieszkanie na wynajem
    • Milion w moim portfelu
    • Hipoteczna droga przez mękę

  • Moja subiektywna ocena produktów finansowych

    • Kredyt hipoteczny z mechanizmem bilansującym
    • Ubezpieczenia Autocasco na telefon
    • Platformy pożyczkowe - social lending
    • Karty kredytowe
    • Sindicator - skaner rynku giełdowego
    • Książki pomocne w inwestowaniu
    • Fundusze sekurytyzacyjne
    • Programy lojalnościowe

  • Prawie trafione prognozy rynkowe

    • Zielona wyspa tonie?
    • Okazja czy podpucha?
    • Spekuluj z głową
    • Spadła Belka - uważaj na stopy
    • Czas na krótkie inwestowanie
    • Złoty ząb inwestora
    • New Connect - Narcyz się nazywam, jestem piękny i uroczy
    • PGE - czyli Potrzebna Emisja na Gwałt

  • Ostatnie wpisy

    • Te złe OFEEE…
    • Polityka i szczęście
    • Pazerny czy zaradny?!
    • Kantory internetowe
    • Funt brytyjski a inwestowanie w walutę
    • Opłaty likwidacyjne
    • Brexit – strachy na lachy
    • 500 plus 500

  • Ciekawe blogi

    • 10 procent rocznie
    • Abecadło Finansów Osobistych
    • Analiza fundamentalna
    • APP Funds
    • Blog Tobiasza Malińskiego
    • Cafe GPW
    • Co gryzie drobnego inwestora
    • Drogado własnego "M"
    • Fibonacci Team
    • GoldBlog
    • Harmonogram milionera
    • Inwestycje Giełdowe
    • Klub Cashflow Wrocław
    • Moc inwestycji
    • Nadaj smak finansom
    • Najbogatsi
    • Oszczędzanie pieniędzy
    • Podtwórca
    • Pożyczki 2.0
    • Projekt Zulu
    • Przegląd Finansowy
    • Sam inwestuj
    • Sukces – Wiedza w pigułce
    • Zarabiamy na lokatach
    • Zarabianie na blogach

  • Lubią nas...


  • Kanał rss prenumeruje

      Nowe wpisy na E-mail

  • Biblioteka albo plazma!















  • Kategorie

    • Alternatywne Źródła (16)
    • Dług i Banki (100)
    • Emerytura i Polisy (45)
    • Nieruchomości (67)
    • Oszczędzanie (73)
    • Papiery Wartościowe (150)
    • Samorozwój (106)
    • Waluty i Towary (44)
    • Własny Biznes (47)

  • Archiwum

    • 2017 (1)
    • 2016 (16)
    • 2015 (17)
    • 2014 (19)
    • 2013 (29)
    • 2012 (36)
    • 2011 (43)
    • 2010 (46)
    • 2009 (36)
    • 2008 (23)
    • 2007 (15)

  • Strony

    • Dla reklamodawców
    • Zasady korzystania
    • Zaprenumeruj kanał RSS
    • O autorze/kontakt

  • Inne linki

    Google PageRank


  • Meta

    • Zaloguj się

Free WordPress ThemeABC inwestowania Finanse osobiste Copyright © 2023 All Rights Reserved .