sty 14 2016
Giełda nie daje zarobić?
Niedawno Martin Taylor zarządzający funduszu hedgingowego Nevsky Capital, który działał globalnie na rynkach wschodzących postanowił zamknąć swój fundusz, bo w ostatnich latach nie mógł osiągnąć zadowalających zysków. Jego styl inwestowania oparty był w dużej części oparty na analizie fundamentalnej i makroekonomicznej, tak aby inwestować zgodnie z głównymi trendami panującymi na poszczególnych rynkach i krajach. Warto wspomnieć, że fundusz Nevsky Capital działający od 2000 roku zwielokrotnił każdego dolara ponad 12-krotnie (patrz tabela poniżej). Sam zaś Martin Taylor od 1995 roku (początku swojej kariery) zwielokrotnił każdego dolara 64-krotnie!
Jakie są zatem główne powody tej decyzji ?
Sam zainteresowany twierdzi, że pewne cechy otoczenia rynkowego stały się ostatnio irracjonalne. Bardzo często pojawiają się gwałtowne huragany na rynkach, które płoszą inwestora fundamentalnego.
-Ponadto grozi nam, że zostaniemy złapani w fałszywy trend rynkowy, który może utrzymać się dłużej, niż jesteśmy w stanie to wytrzymać. Czas więc pogodzić się z tym, że przez wiele lat nasza strategia świetnie działała, ale ten okres dobiegł już końca – przyznał Martin Taylor.
Jeśli chodzi o te irracjonalne cechy otoczenia rynkowego, to Martin Taylor zalicza do nich m.in.:
- niska wiarygodność danych makroekonomicznych Chin i Indii utrudniająca prognozowanie globalnej koniunktury;
- przejmowanie handlu na giełdzie przez komputery (HFT);
- bardzo duży wpływ polityki na sytuację na giełdach;
- kurczenie się perspektywy na dalszy wzrost w USA (stagnacja sprzedaży, wzrost zadłużenia, brak miejsca na dalszy spadek płac, marże zysku na rekordowych poziomach).
Co ciekawe Taylor także stwierdził, że na podobne ruchy mogą zdecydować się inni zarządzający. Czyżby czekał nas kolejny globalny krach? A może, po prostu musi odpocząć i poszukać nowej strategii, która będzie działać. Cóż, nic nie może przecież wiecznie trwać…
Przeczytaj podobne artykuły:
Świetny, bardzo pomocny artykuł
Bardzo pomocny artykuł, dobrze napisany. Widać spore zaangażowanie. Pozdrawiam
Paweł ostatnio napisał..Przyczynienie się do szkody a wysokość odszkodowania
Czy krach na giełdzie tego nie wie nikt, ale giełda działa dłużej niż Martin Taylor i różne działy się już rzeczy w przeszłości.
Bawię się w giełdę od ok. 5 lat. Póki co idzie mi coraz gorzej. Pzdr.
Eryk ostatnio napisał..Witaj, świecie!
bałabym się grać
Róża ostatnio napisał..Błąd lekarski przedawnienie